Roster – Full Orchestra

2021-22

Violin I
  1. Sophie Thiessen, Andover
  2. Mitchell Kallman, Goddard-Eisenhower
  3. Christine Miller, Emporia
  4. Julius Neumann, Manhattan
  5. Edward Jiang, Overland Park-Blue Valley
  6. Theodore Ohly, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  7. Irene Oh, Overland Park-Blue Valley North
  8. William Clark, Overland Park-Blue Valley West
  9. Melody Jiang, Olathe-South
  10. Laura Ward, Wichita-East
  11. Valerie Hsiung, Shawnee Mission-East
  12. Caleb Lee, Overland Park-Blue Valley Southwest
  13. Ivanka Joshi, Overland Park-Blue Valley West
  14. Emma Jung, Emporia
  15. Kiersten Goertzen, Hays
Violin II
  1. Yeanna Moon, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Lisa Ji, Overland Park-Blue Valley West
  3. Jenna Keeley, Manhattan
  4. Elizabeth Miller, Emporia
  5. Kayoko Thornton, Overland Park-Blue Valley North
  6. Aaron Tseng, Overland Park-Blue Valley North
  7. Caroline Epp, Overland Park-Blue Valley West
  8. Emma Du, Overland Park-Blue Valley Northwest
  9. Isaac Wu, Wichita-East
  10. Michelle Shin, Overland Park-Blue Valley North
  11. Sofia Lefort, Lawrence-Free State
  12. Anna Henkel, Olathe-East
  13. Julianne Zheng, Overland Park-Blue Valley Northwest
  14. Aidan Ayala, Lawrence-Free State
  15. Michael Phan, Wichita-Kapaun Mt Carmel
  16. Joshua Fan, Manhattan
Viola
  1. Simone Aguzzi, Overland Park-Blue Valley
  2. Matt Lee, Olathe-Northwest
  3. Emma Welsh, Olathe-Northwest
  4. Alexander Maret, Shawnee Mission-South
  5. Rishi Venkatesh, Overland Park-Blue Valley Northwest
  6. Julia Schnittker, Shawnee Mission-South
  7. Zachary Gaefke, Olathe-South
  8. Kristina Gutierrez, Wichita-Northwest
  9. Terry Mechem, Lawrence-Free State
  10. Bethany Hill, Overland Park-Blue Valley Southwest
  11. Laura Pham, Wichita-East
  12. Hazel Ecklund-Johnson, Shawnee Mission-East
  13. Abigail McDaniel, Tecumseh-Shawnee Heights
  14. Macy Garey, Olathe-East
Cello
  1. Oscar Ohly, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  2. Noah Tucker, Olathe-Northwest
  3. Sylvia Brown, Shawnee Mission-South
  4. Makayla Atherton, Lawrence-Free State
  5. Solomon Wu, Overland Park-Blue Valley Northwest
  6. Thomas Loub, Manhattan
  7. Andrew Anderson, Topeka
  8. Sydney Wittkorn, Hays
  9. Alana Schmalzried-Lugo, Olathe-Northwest
  10. Joshua Lee, Olathe-East
  11. Maggie Li, Lawrence-Free State
  12. Rebekah Pickering, Manhattan
Bass
  1. Andrew Gafrick, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Ansh Singh Gugnani, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Gabriel Katzenmeier, Manhattan
  4. Daniel Cheng, Overland Park-Blue Valley Northwest
  5. Wyatt Gaulger, Wichita-East
  6. Gabriel Decker, Overland Park-Blue Valley North
  7. Connor Gunderson, Gardner-Edgerton
Bass (1234A Band)
  1. Kail Stockham, McPherson
Bass (56A Band)
  1. Sarahi Gonzalez Sanchez, Shawnee Mission-West
Placement of winds/percussion is managed by the All-State Band chairs.
Piccolo
  1. Susan Bilderback, Olathe-South
  2. Bryn Davis, Shawnee Mission-South
Flute
  1. Alex Brady, Lenexa-St. James Academy
  2. Mark Feng, Wichita-Collegiate
  3. May Gao, Lawrence-Free State
Oboe
  1. Larissa Coughlin, Olathe-South
  2. Lillian Li, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Elliese Thurlby, Overland Park-Blue Valley Northwest
  4. Sarah Gray, Olathe-North
Bassoon
  1. Logan Bach, Derby
  2. Jewel Slemmons, Overland Park-Blue Valley West
  3. Emma Peters, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  4. Alex Guo, Overland Park-Blue Valley West
B-flat Clarinet
  1. John Hughes, Wichita-East
  2. Havely Wolff, Shawnee Mission-South
  3. Jecca Park, Manhattan
  4. John Hippisley, Andover
Horn
  1. Ryan Hennerberg, Overland Park-Blue Valley
  2. Brett Garlett, Overland Park-Blue Valley West
  3. Trey Krizek, Overland Park-Blue Valley West
  4. Lincoln Dahl, Overland Park-Blue Valley
  5. Liam Courson, Olathe-East
  6. Steph Moots, Manhattan
  7. Nancy Dondlinger, Overland Park-Blue Valley
  8. Andy Sun, Overland Park-Blue Valley West
Trumpet
  1. Oliver Zhang, Overland Park-Blue Valley North
  2. Patrick Le, Maize-South
  3. Miles Cusick, Topeka-West
  4. Connor Stasieluk, Overland Park-Blue Valley
  5. Nicholas Bichelmeyer, De Soto
  6. Jamie King, Lawrence-Free State
Trombone
  1. William Sharp, Olathe-East
  2. Jacob Dority, De Soto
  3. Reece Beckman, Olathe-South
  4. Maddie Lauffer, Olathe-South
Tuba
  1. Walter Morgenroth, Lawrence-Free State
Timpani
  1. Arthur Benson, Lawrence-Free State
Percussion
  1. Simon Walrod, Eudora
  2. Louis Cierpiot, Overland Park-Blue Valley North
  3. Ryan Woodruff, Maize-South
  4. Jonathan Duncan, Lansing