All-State 56A Band Roster

2019-20

Piccolo
  1. Jessa Boutte, Overland Park-Blue Valley Southwest
  2. Alt. – Courtney Crews, Olathe-East
Flute
  1. Miranda Holloway, Overland Park-Blue Valley
  2. Alex Brady, Lenexa-St. James Academy
  3. Rebecca James, Olathe-Northwest
  4. Tina Li, Overland Park-Blue Valley West
  5. Elena Straus, Shawnee Mission-West
  6. Hannah Rea, Topeka-West
  7. Anna James, Shawnee Mission-South
  8. Chloe Brown, Derby
  9. Tess Ryan, Overland Park-Blue Valley West
  10. Alexia Whitley, Maize
  11. Nithya Kailad, Olathe-North
  12. Bryn Davis, Shawnee Mission-South
  13. Alt. 1 – Maggie Clegg, Olathe-East
  14. Alt. 2 – Alexis Gray, Manhattan
Oboe
  1. Elliott Whisenant, Lawrence-Free State
  2. Varsha Venkatesh, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Niki Lin, Olathe-Northwest
  4. Melody Prater, Maize
  5. Alt. – Eryn Apsley, Liberal
Bassoon
  1. Jay Selzer, Shawnee Mission-South
  2. Dylan Yan, Overland Park-Blue Valley West
  3. Isaac White, Lawrence-Free State
  4. Josh Brandt, Manhattan
  5. Alt. – Madhu Parthasarathy, Overland Park-Blue Valley North
B-flat Clarinet
  1. Jaehyuk Lee, Overland Park-Blue Valley
  2. George Xue, Overland Park-Blue Valley
  3. Olivia Massey, Olathe-South
  4. Joseph Fortino, Olathe-Northwest
  5. Jake Haughey, Olathe-Northwest
  6. Jeremiah Valenzuela, Olathe-East
  7. Victoria Castagneto, Leavenworth
  8. Audrey Farrell, Maize
  9. Taylor Urbanek, Overland Park-Blue Valley
  10. Delaney Sloan, Olathe-Northwest
  11. John Woods, Manhattan
  12. Sarah Kang, Overland Park-Blue Valley
  13. Corbin Wise, Shawnee Mission-West
  14. Tess Coltvet, Shawnee Mission-West
  15. Jecca Park, Manhattan
  16. Hanna Smith, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  17. John Hughes, Wichita-East
  18. Amy Van Oosbree, Olathe-Northwest
  19. Morgan Hunt, Lawrence
  20. Joshua Kennell, Newton
  21. Alex Gibson, Overland Park-Blue Valley Northwest
  22. John Hippisley, Andover
  23. Angelika Kline, Shawnee Mission-East
  24. Keaton Alexander, Overland Park-Blue Valley North
  25. Alt. 1 – Emma Dustin, Junction City
  26. Alt. 2 – Dimitri Snyder, Olathe-West
Bass Clarinet
  1. Ryan Slape, Andover
  2. Hannah Schwartz, Olathe-Northwest
  3. Emma Stubby, Derby
  4. Nicolas Camburako, Shawnee Mission-South
  5. Alt. – Aaron Fischer, Shawnee Mission-East
Contra Clarinet
  1. Dominic Vergara, Olathe-Northwest
Alto Saxophone
  1. Christian Matthew, Overland Park-Blue Valley
  2. Neo Kim, Manhattan
  3. Harry Wang, Overland Park-Blue Valley North
  4. Josh Laughlin, Olathe-East
  5. Alt. – Robert Kan, Overland Park-Blue Valley
Tenor Saxophone
  1. Bryan Paat, Olathe-Northwest
  2. Mason Romero, Olathe-South
  3. Alt. – Aidan Richardson, Olathe-South
Baritone Saxophone
  1. Kyle Wisdom, Olathe-Northwest
  2. Alt. – Justin Pfeiff, Overland Park-Blue Valley West
Trumpet
  1. Oliver Zhang, Overland Park-Blue Valley North
  2. Christopher Petrella, Shawnee Mission-South
  3. Josh Daniels, De Soto
  4. Sophia Hunt, Goddard-Eisenhower
  5. Nathan Ponnuru, Overland Park-Blue Valley
  6. Parker Blackinton, Topeka-Washburn Rural
  7. James King, Lawrence-Free State
  8. Ethan Johnson, Olathe-Northwest
  9. Patrick Le, Maize-South
  10. Beth Wilson, Derby
  11. Hassan Ahad, Overland Park-Blue Valley West
  12. Evelyn Peat, Topeka-Washburn Rural
  13. Keith Popiel, Lawrence-Free State
  14. Raef Landes, Lawrence
  15. Aliyah Stark, Overland Park-Blue Valley Northwest
  16. Alt. 1 – Gabe Chandler, Overland Park-Blue Valley West
  17. Alt. 2 – Jared Young, Overland Park-Blue Valley Northwest
Horn
  1. Suraj Menon, Overland Park-Blue Valley
  2. Parker Smitko, Olathe-Northwest
  3. Marissa Vail, Pittsburg
  4. Madison van Ophem, Overland Park-Blue Valley
  5. Ethan Guo, Overland Park-Blue Valley West
  6. Charlie Marshall, Overland Park-Blue Valley
  7. Clayton Pettera, Maize-South
  8. Eleanor Griffin, Olathe-South
  9. Alt. 1 – Brett Garlett, Overland Park-Blue Valley West
  10. Alt. 2 – Connor Anderson, Overland Park-Blue Valley Southwest
Trombone
  1. Theodore Blair, Shawnee Mission-South
  2. Alianna Carlton, Topeka-Washburn Rural
  3. Daniel Stutz, Overland Park-Blue Valley North
  4. Kelsey Norkey, Overland Park-Blue Valley West
  5. Jacob Lane, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  6. Bowen Boyack, Lawrence-Free State
  7. Nathaniel Hollman, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  8. Luke Horsch, Olathe-East
  9. Melia Whitney, Olathe-Northwest
  10. Tyler Kauffman, Andover
  11. Alt. 1 – Blake Davis, Maize
  12. Alt. 2 – Caden Swanson, Shawnee Mission-South
Euphonium
  1. Grant Johnson, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  2. Cameron Mendelson, Overland Park-Blue Valley North
  3. Jackson Lindamood, Olathe-South
  4. Jared Bartlett, Overland Park-Blue Valley Northwest
  5. Alt. – Joseph Marr, Topeka-Seaman
Tuba
  1. Adam Schmidt, Derby
  2. Grant Phelps, Andover
  3. Joseph Madigan, Overland Park-Blue Valley North
  4. Jacob Legg, Shawnee Mission-South
  5. Matthew Motley, Overland Park-Blue Valley North
  6. Chase Wassom, Olathe-Northwest
  7. Alt. 1 – Iann Hayes, Liberal
  8. Alt. 2 – Jack McGuire, Overland Park-Blue Valley
String Bass
  1. Gabe Katzemeier, Manhattan
Timpani
  1. Matthew Greer, Overland Park-Blue Valley
  2. Alt. – Miles Denning, Salina-Central
Mallets
  1. Alexander Johannes, Shawnee Mission-South
  2. Rayyan Abid, Overland Park-Blue Valley West
  3. Garrett Greathouse, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. Alt. – Allen To, Great Bend
Percussion
  1. Cooper Knight, Overland Park-Blue Valley West
  2. Jason Brown, Lawrence-Free State
  3. Ethan Wootton, Olathe-East
  4. Abby Reasoner, Lawrence-Free State
  5. Alt. – Thomas Parnell, Shawnee Mission-North