All-State 56A Band Roster

2017-18

Piccolo
  1. Maria Schmeer, Overland Park-Saint Thomas Aquinas
Flute
  1. Kylie Hance, Shawnee Mission-South
  2. Rose Muldoon, Overland Park-Blue Valley North
  3. Becca James, Olathe-Northwest
  4. Evelyn Cheung, Overland Park-Blue Valley West
  5. Natalie Nitsch, Shawnee Mission-East
  6. Katrina Sargent, Shawnee Mission-South
  7. Max Sahhar, Olathe-Northwest
  8. Kelly Bushouse, Overland Park-Blue Valley West
  9. Kaeleen Kronawittere, Shawnee Mission-North
  10. Chloe Brown, Derby
  11. Jada Green, Shawnee Mission-North
  12. Elise Allee, Overland Park-Blue Valley Northwest
  13. Alt. 1 – Mizuki Asano, Manhattan
  14. Alt. 2 – Dawn Bell, Manhattan
Oboe
  1. Hannah Thurlby, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Noelle Schlenk, Olathe-South
  3. Deandra Horner, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. Matthew Lin, Overland Park-Blue Valley Northwest
  5. Alt. – Claire Rips-Goodwin, Overland Park-Blue Valley Southwest
Bassoon
  1. Josh Brandt, Manhattan
  2. Emma Ross, Shawnee Mission-South
  3. Sophia Peterson, Valley Center
  4. Becker Truster, Shawnee Mission-East
  5. Alt. – Logan Frazier, Overland Park-Blue Valley West
B-flat Clarinet
  1. Crystal Rathburn, Overland Park-Blue Valley Southwest
  2. Morgan Dunn, Lawrence-Free State
  3. Stefan Schrader, Goddard-Eisenhower
  4. Adelaine Horan, Lawrence
  5. Ryan Jones, Overland Park-Blue Valley Northwest
  6. Kersten Taylor, Maize
  7. Olivia Massey, Olathe-South
  8. Ben Murdock, Overland Park-Blue Valley Northwest
  9. Honorah Maggio, Olathe-East
  10. David Qi, Overland Park-Blue Valley West
  11. Caroline Schmidt, Shawnee Mission-West
  12. Ethan Bales, Overland Park-Blue Valley West
  13. Emily Copeland, Olathe-Northwest
  14. Jordan Flemming, Olathe-East
  15. Anne Strukel, Lansing
  16. Esther Lee, Overland Park-Blue Valley Southwest
  17. Katy Shi, Overland Park-Blue Valley North
  18. Aidan Pierce, Lawrence
  19. Hayley Nattier, Bel Aire-Northeast Magnet
  20. Isaac Jones, Topeka-Washburn Rural
  21. Kara Olander, Overland Park-Blue Valley North
  22. Jean Li, Overland Park-Blue Valley West
  23. Davis Vaughn, Shawnee Mission-East
  24. Abigail Grief, Derby
  25. Alt. 1 – Annie Gorman, Shawnee Mission-East
  26. Alt. 2 – Karl Burg, Olathe-Northwest
Bass Clarinet
  1. Audra Elford, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Charles “Trey” Werr, Overland Park-Blue Valley
  3. Pahul Warya, Overland Park-Blue Valley West
  4. Yanira Muniz, Derby
  5. Alt. – Trenton May, Overland Park-Blue Valley West
Contra Clarinet
  1. Quinton Marschall, DeSoto
  2. Alt. – Ben Mullinnix, Overland Park-Blue Valley
Alto Saxophone
  1. Alex Jashinski, Overland Park-Blue Valley West
  2. Carter Greene, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Miguel Silva-Leon, Overland Park-Blue Valley North
  4. Hayden Schmidt, Maize-South
  5. Alt. – Elizabeth Kim, Manhattan
Tenor Saxophone
  1. Brandon Dodson, Overland Park-Blue Valley North
  2. Luke Vohs, Shawnee Mission-South
  3. Alt. – Joshua Albertson, Goddard-Eisenhower
Baritone Saxophone
  1. Justin Pfeiff, Overland Park-Blue Valley West
  2. Alt. – Cole Ashcraft, Valley Center
Trumpet
  1. Bobby Feller, Overland Park-Blue Valley
  2. Camden Baxter, Andover
  3. Haley Schwartz, Olathe-Northwest
  4. Jackson Brogan, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  5. Adam Schmidt, Derby
  6. Madelyn Johnson, Lawrence-Free State
  7. Jared Cote, Lawrence
  8. Aaron Bethel, Olathe-East
  9. Chloe Mears, Shawnee Mission-North
  10. Thomas All, Lawrence-Free State
  11. Chloe Howard, Gardner-Edgerton
  12. Julian Duff, Shawnee Mission-South
  13. Allison Bixler, Olathe-North
  14. Saketh Pachalla, Overland Park-Blue Valley
  15. Connor O’Neill, Overland Park-Blue Valley West
  16. Alt. – Gillian Falcon, Salina-South
Horn
  1. Cora Selzer, Shawnee Mission-South
  2. Jeremy Kuehnen, Olathe-South
  3. Whitney Schweiger, Olathe-South
  4. Branden Kohnle, Overland Park-Blue Valley West
  5. Anna Ross, Olathe-South
  6. Courtney McKown, Overland Park-Blue Valley North
  7. Tyler Cummings, Overland Park-Blue Valley
  8. Trent Ediger, Lawrence-Free State
  9. Alt. – Meriahna Adams, Overland Park-Blue Valley North
Trombone
  1. Landon Gaddis, Topeka-Washburn Rural
  2. Brady Gell, Overland Park-Blue Valley West
  3. Tyler Swaffer, Topeka-Washburn Rural
  4. Briley Lewis, Maize
  5. Benjamin Jestel, Overland Park-Blue Valley
  6. Tyler Corl, Salina-Central
  7. Henry Fears, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
  8. Daniel Wilson, Maize
  9. William Osorio, Junction City
  10. Laura Legg, Shawnee Mission-South
  11. Alt. 1 – Jake Shoemaker, Derby
  12. Alt. 2 – John Forrer, Topeka-Seaman
Euphonium
  1. Colten May, Garden City
  2. Nathaniel Martin, Olathe-North
  3. Brian Dudley, Manhattan
  4. Zach Yarbrough, DeSoto
  5. Alt. – Ragan Foster, Olathe-East
Tuba
  1. Adrian Barrett, Overland Park-Blue Valley
  2. Nicholas Johnston, Overland Park-Blue Valley
  3. Lauren Stroder, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. Dale Hatfield, Valley Center
  5. Flynn Hemenway, Olathe-South
  6. Jacob Legg, Shawnee Mission-South
  7. Alt. – Cameron Kotwitz, Olathe-Northwest
String Bass
  1. Corie Lynn, Shawnee Mission-West
Timpani
  1. Nick Velicer, Shawnee Mission-South
Mallets
  1. Derek Leamer, Salina-South
  2. H Kopp, Shawnee Mission-South
  3. Allen To, Great Bend
  4. Ryan Pettes, Overland Park-Blue Valley
Percussion
  1. Evan Sander, Overland Park-Blue Valley West
  2. Trevor Herrington, Salina-South
  3. Alt. – Tom Fabing, Gardner-Edgerton