All-State Orchestra Roster


2020-21

Violin I
  1. Mika Gibbs, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Rachel Lawton, Wichita-East
  3. Yeanna Moon, Overland Park-Blue Valley Northwest
  4. Caroline Epp, Overland Park-Blue Valley West
  5. Julius Neumann, Manhattan
  6. Michelle Shin, Overland Park-Blue Valley North
  7. Julie Tran, Wichita-East
  8. Irene Oh, Overland Park-Blue Valley North
  9. Kara Schlenk, Olathe-South
  10. John Percival, Garden City
  11. Molly McDade, Hutchinson
  12. Maria Allen, Wichita-East
  13. Anna Henkel, Olathe-East
  14. Steven Janssen, Wichita-Kapaun Mt Carmel
  15. Janna Dungao, Topeka-Washburn Rural
  16. Caroline Jiang, Wichita-East
  17. Ava Chae, Manhattan
  18. Melody Jiang, Olathe-South
  19. Maggie Holcomb, Shawnee Mission-South
  20. Baylor Booth, Maize
Violin II
  1. Andrea Shehi, Olathe-East
  2. Noah Luke, Lawrence-Bishop Seabury Academy
  3. Mitchell Kallman, Goddard-Eisenhower
  4. Landon Nguyen, Wichita-East
  5. Jocelyn Wang, Overland Park-Blue Valley
  6. Caitlyn Lee, Olathe-East
  7. Josue Coy Dick, Newton
  8. Yujin Hahn, Overland Park-Blue Valley North
  9. Kayoko Thornton, Overland Park-Blue Valley North
  10. Aaron Tseng, Overland Park-Blue Valley North
  11. Michelle Ge, Olathe-East
  12. Valerie Hsiung, Shawnee Mission-East
  13. Micah Borghese, Olathe-Northwest
  14. Aubrey Topham, Manhattan
  15. Nikhil Reddy, Overland Park-Blue Valley
  16. Lillian Brooks-Kanost, Manhattan
  17. Johanna Yang, Wichita-Collegiate
  18. Julia Lin, Lawrence-Free State
  19. Julianne Zheng, Overland Park-Blue Valley Northwest
  20. Samuel Griffitt, Derby
  21. Alt. – Edward Jiang, Overland Park-Blue Valley
Viola
  1. Mary Gipson, Wichita-Kapaun Mt Carmel
  2. Ryan Kuang, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. John Budde, Wichita-East
  4. Terry Mechem, Lawrence-Free State
  5. Macy Garey, Olathe-East
  6. Sarah Wilson, Shawnee Mission-South
  7. Emma Welsh, Olathe-Northwest
  8. Matt Lee, Olathe-Northwest
  9. Sydney Epke, Maize-South
  10. Dingding Ye, Lawrence-Free State
  11. Laura Pham, Wichita-East
  12. Naomi James, Overland Park-Blue Valley Northwest
  13. Cristina Schmidt, Olathe-East
  14. Isaac Seybold, Lawrence
  15. Sidney Gana, Overland Park-Blue Valley Northwest
  16. Aiden Swartz, Overland Park-Blue Valley West
  17. Alt. – Alexander Maret, Shawnee Mission-South
Cello
  1. Cameron Quick, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Jake Chun, Lawrence-Free State
  3. Joshua Lee, Olathe-East
  4. Sylvia Brown, Shawnee Mission-South
  5. Grace Yan, Overland Park-Blue Valley Northwest
  6. Rita Woster, Olathe-East
  7. Yuwen Li, Overland Park-Blue Valley Northwest
  8. Morgan Kimuri, Lawrence-Free State
  9. Emily Yan, Olathe-West
  10. Kenny Phan, Wichita-Southeast
  11. Jedrick Wilson, Overland Park-Blue Valley Southwest
  12. Isabel Loney, Lawrence-Free State
  13. Alana Schmalzried-Lugo, Olathe-Northwest
  14. Matthew Siegwald, Overland Park-Blue Valley West
  15. Alt. 1 – Kristoffer Nelson-Brantley, Spring Hill
  16. Alt. 2 – Thomas Loub, Manhattan
Bass
  1. Andrew Gafrick, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Lindsey Joslin, Olathe-Northwest
  3. Daniel Cheng, Overland Park-Blue Valley Northwest
  4. Taylor Martin, Olathe-East
  5. Gabe Katzemeier, Manhattan
  6. Ansh Singh Gugnani, Overland Park-Blue Valley Northwest
  7. Carolyn Thurlby, Overland Park-Blue Valley Northwest
  8. Nelson Gutsch, Salina-Central
  9. Alt. – Thalia Prehoda, Olathe-Northwest
Bass (56A Band)
  1. Jayson Resendiz, Garden City
Harp
  1. Melody Tzang, Overland Park-Blue Valley
  2. Madeline Chang, Overland Park-Blue Valley
Placement of winds/percussion is managed by the All-State Band chairs.
Piccolo
  1. Bryn Davis, Shawnee Mission-South
Flute
  1. Grace Farney, Lawrence
  2. Nithya Kailad, Olathe-North
  3. Hyemin Choe, Wichita-Collegiate
  4. Nina Jaramillo, Lawrence-Free State
Oboe
  1. Lillian Li, Overland Park-Blue Valley Northwest
  2. Elliese Thurlby, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Crystal Ye, Overland Park-Blue Valley Southwest
  4. Eryn Apsley, Liberal
Bassoon
  1. Logan Bach, Derby
  2. Diego Fuentealba, Maize-South
  3. Madhu Parthasarathy, Overland Park-Blue Valley North
  4. Jewel Slemmons, Overland Park-Blue Valley West
B-flat Clarinet
  1. Victoria Castagneto, Leavenworth
  2. Hilary Tallman, Andover-Central
  3. Daul Lee, Andover
  4. Jaehyuk Lee, Overland Park-Blue Valley
  5. Felix Guo, Lawrence
Bass Clarinet
  1. Jordan Culton, Olathe-East
  2. Emma Stubby, Derby
Horn
  1. Jacob Lucas, Lindsborg-Smoky Valley
  2. Emily Scott, Topeka-Washburn Rural
  3. Ethan Rogers, Lawrence-Free State
  4. Trey Krizek, Overland Park-Blue Valley West
  5. Charlie Marshall, Overland Park-Blue Valley
  6. Brett Garlett, Overland Park-Blue Valley West
  7. Timothy Buehler, Overland Park-Blue Valley West
  8. Cailyn Revel, Overland Park-Blue Valley
Trumpet
  1. Christopher Petrella, Shawnee Mission-South
  2. Jane Winkler, Overland Park-Blue Valley Northwest
  3. Ethan Burger, McPherson
  4. Caleb Johnson, Overland Park-Blue Valley Northwest
  5. Aaron Burrell, Spring Hill
  6. Miles Cusick, Topeka-West
Trombone
  1. Connor Jones, Lawrence
  2. William Sharp, Olathe-East
  3. Gavin Hawkins, Andover-Central
  4. Nathaniel Hollman, Shawnee-Shawnee Mission Northwest
Tuba
  1. Joseph Madigan, Overland Park-Blue Valley North
Timpani
  1. Josh Robinson, Overland Park-Blue Valley Northwest
Percussion
  1. Simon Walrod, Eudora
  2. Cooper Knight, Overland Park-Blue Valley West
  3. Jake Wall, Overland Park-Blue Valley West
  4. Jack LaVergne, Shawnee Mission-South